Skip to content

Bir Barınak TASARLA VE İNŞA ET

Bir Barınak TASARLA VE İNŞA ET

Danimarkalı mimarlar Charlotte Carstensen ve Julie Dufour’un rehberliğinde gündelik bir nesneyi mimariye dönüştürebilir ve keşfedebilirsiniz.

Malzemeler

 • Gündelik tasarım nesnesi
 • Oyun kartları / sert kart
 • Plastik kayış
 • Ahşap ızgara şişleri 
 • Yosun kauçuğu / yoga matı
 • Yeşil renkli kağıt
 • Boncuklar
 • Ataç
 • Sardalya tenekesi 
 • Ufak tefek şeyler
 • Bant

Araçlar

 • Makas
 • Uygun boyutta ölçek (oyuncak) figürü


Bazı binalar, gündelik bir nesnenin şekline ve adına sahiptir. Bu yüzden bugün günlük tasarımı mimariye dönüştüreceğiz. Çoğunuz muhtemelen evde birçok günlük tasarım nesnesine sahipsiniz. Mutfağınız bu nesneleri bulmak için çok iyi bir yer. Bir kahve makinesi, kızarmış ekmek dilimi koyma aparatı, fırın tepsisi, limon sıkacağı veya peynir rendesi olabilir. Çoğumuz bu nesneleri mimari modeller oluşturmak için süper eğlenceli bir malzeme olarak düşünmüyoruz, ancak bu kendi mimari eserinizi tasarlamak için ihtiyacınız olan şeyin kendisidir.

Peynir Rendesi

Rogers Stirk Harbour ve ortakları tarafından tasarlanan Londra’daki Leadenhall Binası, gündelik bir nesneye benzeyen ünlü bir binadır, hızlıca göz atalım. Ofislerin yer aldığı bu binaya Peynir Rendesi adı verildi, bunun nedenini görmek kolay. Belki siz de şehrinizde tasarım objelerine benzeyen binaları bulabilirsiniz?

Öğretici Mimarlık

 1. NESNENİZİ SEÇİN. Bu alıştırmada en iyi sonucu almak için, içinde boşluk olan ve bu boşluğu değerlendireceğiniz  bir nesne seçmek önemlidir. Nesnenizin ayakta durması veya yana yatması gerektiğine karar verin. Nesnenizin şekli bir bina tasarımı için size ilham veriyor mu?
 2. IŞIĞI KEŞFEDİN. Nesnenizdeki delikler ve geniş açıklıklar, ışığın binanıza gün ışığı ile birlikte girmesine izin verir ve ayrıca zemindeki eğlenceli ışık desenleri gibi bazı ilginç ışık deneyimleri sunar.
 3. ÖLÇEK EKLEME. Bir model oluştururken gerçek hayatta inşa edilmiş gibi binanızın ne kadar büyük olduğunu göstermeniz gerekir. Bu yüzden ölçek eklemelisiniz. Binanızın ne kadar büyük olduğu konusunda bir fikir verdiği sürece, istediğiniz şekli ekleyebilirsiniz.
 4. SENİN TASARIM FİKRİN. Yapı bileşenlerinizi bir araya getirmeye başlayın – belki de bir çatı veya balkona ihtiyacınız var, örneğin bunu bir oyun kağıdından veya ve ahşap ızgara şişlerinden yapabilirsiniz. Daha yüksek bir seviyeye ihtiyacınız varsa, bir merdiven veya tırmanma duvarını eklemeyi unutmayın. Sert kart veya plastik kayış katlanarak merdiven olarak kullanılabilir. Ve neden binanızın çatısına bir bahçe eklemeyesiniz? Bunun için suni çim veya bir parça yeşil kağıt kullanabilirsiniz.
 5. MOBİLYA EKLE. Mekanın içini de düşünmek lazım. Plastik vidalı kapaklar ve eski oyuncakların parçaları gibi ufak tefek şeyler oturma alanına ve masaya dönüştürülebilir. Boncuklar fincanlar ve lambalar için kullanılabilir ve sardalya tenekesi banyo veya jakuzi olarak kullanılabilir. Yeşil kağıtları kesip katlayarak bitkilere dönüştürebilirsiniz ve eski bir uyku yoga matını keserek yatak yapabilirsiniz. 

Kendi barınağınızı tasarlayın

Artık gündelik bir nesneyi mimariye dönüştürme konusunda uzman olduğunuza göre bir barınak tasarlayabilirsiniz. Barınak bizi kötü hava koşullarından korumak için tasarlanmış bir çatıdır. Barınak ayrıca evsizler için yiyecek ve barınma sağlayabilir veya bir hayvan barınağı olabilir. Barınakları milli parklar ve sahilde görebilirsiniz. Şimdi bir mimar olduğunuzu ve bir barınak tasarlayacağınızı hayal edin, işlevlerini ve onu kimin kullanacağını düşünmeyi unutmayın. Binanıza tasarım nesnesinin benzerliğine atıfta bulunan bir evcil hayvan adı verebilir ve mimari modelinizi dışarıya taşıyıp gerçek bir ortamda fotoğrafını çekebilirsiniz.

İyi mimari eğlenceler. 🙂

 

Bu atölye Danimarka Kültür Bakanlığı’nın ve Danimarka Dışişleri Bakanlığı’nın değerli katkılarıyla ve All About A. işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir.