Skip to content

Bant ile Tasarla ve İnşa Et

Bant ile TASARLA VE İNŞA ET

Doğadan ilham alın ve şehrinize bir pavilyon yapmak için fikirler üretin. Bazı pavilyonlar bir parti çadırı gibi geçicidir. Diğerlerinin ise parkta bir sanat galerisi gibi kalıcı bir işlevi olabilir.
Danimarkalı mimarlar Charlotte Carstensen ve Julie Dufour’un rehberliğinde
Charlotte Carstensen ve Julie Dufour’un rehberliğinde pavilyon fikirlerinize biçim eklediğinizde, yaygın ve günlük malzeme olan bandı keşfedin ve test edin.

Malzemeler

  • Siyah karton veya plastikten bir yapı tabanı, örneğin A5 boyutunda
  • Maskeleme bandı
  • Şeffaf bant

Araçlar

  • Makas
  • Uygun boyutta ölçek (oyuncak) figürü

Günlük malzeme
Bant, bir çoğunuzun muhtemelen evde sahip olduğu bir malzemedir. Rulo halinde gelir, yapışkandır, birçok renkte bulabilirsiniz, ancak en yaygın olanları kırık beyaz veya şeffaf olanlardır. Bant, mimari modeller yapmak için çok eğlenceli bir malzemedir ve organik şekiller oluşturmak için mükemmeldir, tam da mahalleniz için bir pavilyon tasarlarken ihtiyacınız olan malzemedir.

Bant eğitimi
Bant eğitimi ile başlayalım, tasarım ödevinize geçmeden önce model yapımı malzemesi olarak bant nasıl kullanılır. Elbette malzemeyi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz, ancak işte size birkaç ipucu:

HALKALAR
Yapışkan tarafı dışarıda olacak şekilde farklı boyutlarda halkalar yapmak, size küçük bir alan veya bir cephe oluşturma imkanı verir.

PANELLER
Örneğin bir çatı eklemek isterseniz katmanlardan oluşan bir panel oluşturabilirsiniz. Bu yöntemle hem bandınızı sertleştirir ve hem de yüzeyi istediğiniz kadar büyük yapabilirsiniz.

YAPI TAŞLARI
Yapışkan tarafı dışarıda olacak şekilde bir parça bandı ufalayın ve bir yapı taşı elde edin. Blokları tuğla veya kartopu gibi birleştirin.

ETİKETLER
Ek bir unsur olarak, örneğin özel yerleri belirtmek veya bir yol yapmak için yuvarlak etiketler kullanabilirsiniz.

Ölçek ekleme
Bir model oluştururken gerçek hayatta inşa edilmiş gibi binanızın ne kadar büyük olduğunu göstermeniz gerekir. Bu yüzden ölçek eklemelisiniz. Pavilyonunuzun ne kadar büyük olduğu konusunda bir fikir verdiği sürece, istediğiniz şekli ekleyebilirsiniz.

Yumuşak pavilyon
Artık bant kullanma konusunda uzman olduğunuza göre, bir bina tasarlamaya geçebiliriz. Bir pavilyon tasarlamanı öneriyoruz. Bazı pavilyonlar ahşaptan yapılmıştır, bazılarıysa çelik veya demirden inşa edilmiştir. Bir pavilyon tuval gibi, kumaşları da askıya alabilir. Muhtemelen konserler, sergiler için kullanılan bir parkta ya da yaz aylarında yiyecek ve dondurma satın almak için bir yer olarak kullanılan bir pavilyonu daha önce görmüşsündür.

Ünlü bir pavilyon
Zaha Hadid Mimarlarının Londra’daki Serpentine Sackler Galerisi adlı ünlü organik şekle sahip pavilyonuna hızlı bir göz atalım. Organik form, yapının doğanın yarattığı bir şeymiş gibi görünmesini sağlar. Doğa, genellikle en iyi ilham aldığınız yerdir ve bant kullanmak eğlenceli ve güzel organik şekiller oluşturmayı kolaylaştırır.

Kendi pavilyonunuzu tasarlayın
Şimdi bir mimar olduğunuzu düşünün ve mahallenizdeki bir park veya semtiniz için bir pavilyon tasarlayacağınızı hayal edin, pavilyonunuzun işlevini ve onu kimin kullanacağını düşünmeyi unutmayın.